Które rozwiązanie warto zastosować podczas budowania domu – oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Jeśli nasz teren budowlany jest położony na terenie, który nie jest podłączony do zbiorczego systemu kanalizacji, stajemy przed trudną decyzją – które rozwiązanie jest bardziej opłacalne: standardowe szambo czy własna przepompownia ścieków. Każda z tych możliwości ma swoje zalety, jednakże wszystko jest uzależnione od warunków, jakie zapewnia nam nasza działka.

Pompa wyporowa do ścieków

Źródło: http://www.preskpol.pl/

Na terenach nienależących do sieci kanalizacyjnej często stosowaną formą wciąż jest szambo, choć własne oczyszczalnie ścieków szybko zdobywają coraz większe grono zachwyconych użytkowników. Szambo to bezodpływowy zbiornik wbudowany w grunt, do którego spływają wszystkie płynne zabrudzenia stworzone w danym gospodarstwie domowym. Co pewien okres czasu nieczystości te muszą zostać przewiezione do najbliższej przepompowni ścieków, a następnie zbiornik może być napełniany od nowa.

Dobrze zrobione szambo jest bardzo trwałe i może nam służyć prjest (chłodnictwo i klimatyzacja Warszawa – dodatkowe informacje)lata. Alternatywną możliwość dla szamba stanowi przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest bez wątpienia łatwiejsza w użytkowaniu. Oczyszczalnie ścieków przesączają zabrudzenia do takiego stopnia, żeby można je było skierować do ziemi lub okolicznych wód, bez obawy o zniszczenie naturalnego środowiska. Kluczową korzyścią z oczyszczalni jest fakt, że jest ona praktycznie bezobsługowa – należy ją opróżniać jedynie co parę lat.

Przepompownia przydomowa ścieków (całkiem pomocna strona) jest również dużo bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska, ponieważ ryzyko skażenia ziemi i wód powierzchniowych lub gruntowych jest tu dużo niższe niż w sytuacji szamba. Niestety zbudowanie własnej oczyszczalni wymaga spełnienia przez działkę wielu surowych wymagań i otrzymania formalnej zgody. W momencie, gdy nasza działka nie wypełni wszystkich warunków, będziemy niestety zmuszeni do zdecydowania się na własne szambo. Biorąc pod uwagę wszystkie tutaj poruszone powody więcej zalet oferuje nam zrobienie przydomowej przepompowni ścieków, chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie.

Niezbędna jest Ci kluczowa treść (http://www.malesapd.pl/?url=wdrozenia) pewnego artykułu? Pewnie chciałbyś skorzystać z faktów, które opracowaliśmy na kolejnej stronie. Namawiamy!

Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest inwestycja długoterminowa, która posłuży nam przez długi czas i z biegiem czasu bez wątpienia się zwróci.