W jaki sposób użytkować energię ze słońca przez cały rok

Energia ze słońca gromadzi się w ziemi, w wodach gruntowych jak również w powietrzu. Współcześnie można ją eksploatować przy pomocy tak zwanej pompy ciepła i wykorzystywać ją do ogrzewania jak też podgrzewania wody. Wykorzystanie pompy ciepła w ogóle nie wymaga zastosowania komina!

pompa ciepła

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com

Wzmiankowana pompa (odwierty pod pompy ciepła łódzkie) wykorzystuje w główne mierze odnawialne źródła prądu i nie powoduje żadnej emisji toksycznych substancji. Trzeba pamiętać, że pompy ciepła (przejdź do tej strony) zużywają niedużą ilość energii elektrycznej (ok. 25 % mocy pompy). Oznacza to, iż 75% całkowitego zapotrzebowania na energię pokrywa energia uzyskana za darmo ze środowiska .

Rosnące koszta energii i coraz większe obciążenie przyrody przynoszą czytelny znak: czas najwyższy by począć myśleć o opcjonalnych formach uzyskiwania energii. Odnawialna energia jest energią przyszłości, natomiast pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem żeby efektywnie wykorzystywać tę gratisową energię (więcej w temacie: pompy ciepła). W taki sposób możemy być nie tylko bardziej niezależnym, ale również chronić środowisko .

Sprawdź optymalną ofertę – microBUD – technika grzewcza i sanitarna.

Pompy ciepła to urządzenia działające na podobnej zasadzie jak lodówka czy klimatyzator. Ich celem nie jest jednak odjęcie ciepła od plonów albo jogurtów ukrytych w lodówce, lecz oddanie ciepła, a więc to, co schładzarka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy. W wielkim skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej bierze ze środowiska 1-4 kWh gorąca, a potem w łącznej liczbie 2-5 kWh przesyła to ciepło do środowiska. Pompa ciepła zapewnia sporzej gorąca, aniżeli zużywa energii i stąd jest tania w eksploatacji (mówimy, że ma wskaźnik wydajności mniej więcej 2-5). Dlatego uważa się, iż podobne pompy ciepła są odnawialnym źródłem prądu (znaczną część gorąca dostarczanego do budynku czerpią z otoczenia).