Gdzie jest wykorzystywana grafika 3D, opis podstawowych metod jej generowania.

Nowoczesne komputerowe techniki dają naprawdę duże możliwości jeżeli chodzi o generowanie grafiki. Tak naprawdę grafikę komputerową można podzielić na dwu i trójwymiarową, a każda z nich ma inne przeznaczenie. Grafika 2D to zwykłe, płaskie obrazy, wykonane w rastrowej albo wektorowej technologii, ich charakterystyczną cechą jest to, że nie ma w nich głębi.

Z kolei grafika 3D będzie się zajmować modelowaniem obrazów trójwymiarowych dowiedz się więcej, wykorzystuje się przy tym zaawansowane, nowoczesne algorytmy pozwalające na otrzymanie obrazów o doskonałej jakości. Modelowanie 3d przeważnie stosuje technikę rastrową, natomiast wektorowe techniki używane są do wykonania szkiców i obrysów.

Czy obecnie chcesz znaleźć coś fascynującego na ten temat? Jeżeli tak, to poznaj informacje w odniesieniu do firmy oraz przejrzyj asortyment.

Samo generowanie kształtów przedmiotów odbywa się za pomocą paru zaawansowanych technik. W większości przypadków wykorzystuje się siatki wielokątów, w jakich obiekt określa się w postaci płaskich figur, posiadających wspólne wierzchołki i krawędzie. Drugą popularną metodą są voxele, zwane też trójwymiarowymi pikselami, a w pewnych sytuacjach używane są też równania matematyczne.

modelowanie 3d

Autor: CAD Projekt K&A
Źródło: CAD Projekt K&A

Samo narysowanie kształtu będzie jedną rzeczą, natomiast druga to narysowanie powierzchni przedmiotów, przy uwzględnieniu kolorów, cieni oraz padającego światła. Algorytmy liczące to wszystko są coraz bardziej zaawansowane, ale też korzystanie z nich wiąże się z koniecznością użycia wydajnego, mocnego komputera.
Tego typu grafika wykorzystywana jest w wielu różnych dziedzinach życia. Rzecz jasna bardzo popularne są najróżniejsze komputerowe gry, niektóre produkcje już teraz przypominają naprawdę realistyczne filmy. Lecz coraz częściej te technologie wykorzystywane są przy projektowaniu obiektów budowlanych czy modelowaniu różnych przedmiotów, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również zaawansowane animacje 3d zobacz więcej.

Dlatego też najczęściej sprzęt używany do prac graficznych będzie wyposażony w wydajne komponenty, mocny procesor i pojemną pamięć. Naprawdę dużą pomocą są odpowiednie karty graficzne, które posiadają wspomaganie sprzętowe tworzenia trójwymiarowych obrazów.