O czym powinniśmy wiedzieć w przypadku świateł do jazdy dziennej? Co mówią o tym przepisy?

Światła do jazdy dziennej są stosowane – jak sama nazwa definiuje – do podróżowania w ciągu dnia. Takich świateł jednakowoż nie powinniśmy pomylić ze światłami mijania, jakich używa się w ciągu dnia w konkretnych państwach. Tego typu obowiązek jest w większości krajów Europy Środkowej oraz Północnej. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat?

W pewnych państwach przepisy są inne i nakazują, aby korzystać wyłącznie ze świateł mijania, więc tam specjalnie światła do jazdy dziennej nie mają zastosowania. W jeszcze innych krajach w ogóle nie istnieje obowiązek, żeby zapalać światła do jazdy w ciągu dnia ani nawet świateł mijania, no chyba, że w tunelu lub w czasie gorszej przejrzystości powietrza. Dość interesującym przypadkiem jest Grecja, w której używanie świateł mijania w dzień jest zakazane. Światła do jazdy w dzień mają moc od kilku do kilkunastu watów (zobacz atrakcyjną ofertę -).

samochód - perspektywa

Autor: Cezary Borysiuk
Źródło: http://www.flickr.com

W Unii Europejskiej są przepisy, jakie umożliwiają montowanie takich świateł (polecamy włącznik szklany) bez potrzeby ich działania z tylnymi światłami pozycyjnymi. W rzeczywistości nie ma też to znaczenia z innymi dodatkami, w mniejszym stopniu oczywistymi, jak czujnik parkowania. Do 2009 roku polskie przepisy wymagały, by w czasie jazdy na dziennych światłach świeciły się pozycyjne światła. Ale niestety było to sprzeczne z prawodawstwem Unii Europejskiej. Dopiero taki stan rzeczy zmieniło rozporządzenie ministra infrastruktury z czwartego maja 2009 roku. Dostosowało one te przepisy do tego typu obowiązujących w UE. Warto wiedzieć, że od siódmego lutego 2011 roku zgodnie z dyrektywą unijną każdy nowy model auta, o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony musi mieć światła do jazdy dziennej.

Oznacza to jednakże iż obowiązek ten nie odnosi się do najnowszych pojazdów, lecz tylko nowych modeli, które zyskają homologację po takiej dacie. Inne modele pojazdów, które były dotąd produkowane nie muszą mieć świateł do jazdy dziennej. Świateł dziennych można używać zamiast świateł mijania, jak występuje normalna przejrzystość powietrza, od świtu do zmierzchu. Muszą być jednak zainstalowane symetryczne do osi pojazdu. Powinny być na równej wysokości, a odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy to co najmniej 25 cm. Od ziemi zaś do górnej krawędzi to maksymalnie 150 cm (czytaj dalej tutaj).