Ochrona danych osobowych to nie wyłącznie obowiązek indywidualnych osób lub firm

To, że my sami troszczymy się o to, by nasze dane nie wpadły w niepowołane ręce to logiczne, ponieważ sami chronimy swoje interesy. Prawo jednak także chroni nas, by inni nie mogli bez naszej zgody przetwarzać naszych danych i każda jednostka jest zobowiązana się temu obowiązkowo podporządkować.

Niszczarki do biura - niszcz dokumenty skutecznie!

Autor: Mace Ojala
Źródło: http://www.flickr.com

W tym momencie chodzi nie wyłącznie o duże instytucje, w których informacje o nas są przechowywane, lecz także każde, nawet nieduże biuro musi tego surowo przestrzegać. Żaden z nas chyba nie wyobraża sobie sytuacji, iż jakiekolwiek dokumenty biurowe (InOffice – wynajem sal szkoleniowych) mogłyby zostać po prostu wyrzucone do kosza. Każdy jeden dokument, który zawiera dane osobowe musi być bezwzględnie zniszczony przy użyciu niszczarki. Z jakiej przyczyny? To proste, ponieważ tym sposobem zniszczony dokument uniemożliwia jakikolwiek odczyt danych na nim zawartych. Zazwyczaj potarganie na wiele kawałków jest niedopuszczalne, gdyż jeśli pismo wpadłoby w nieodpowiednie ręce, ktoś z naszych danych miałby sposobność zrobić użytek. To właśnie dlatego niszczarki okazują się niezastąpionym urządzeniem.

Nie postaw do tego aby się dziwić, iż każda jedna, nawet niewielka działalność nabywa niszczarki do biura. Wskazane jest w tej sprawie zachować niecodzienną ostrożność, gdyż konsekwencje wynikające z niewłaściwej ochrony danych mogą być faktycznie poważne i to nie jedynie dla instytucji, która nie przypilnowała właściwie tego obowiązku, albo też niewłaściwie go wykonała, lecz też i dla osoby, której dane mogłyby zostać wykorzystane. Kupno niszczarki do biura wydaje się zatem pozostać jak najbardziej umotywowanym i rzeczywiście właściwym wyjściem. Nie powinno się ryzykować i skazywać się na naprawdę rygorystyczne sankcje prawne, które grożą za nienależytą ochronę danych przede wszystkim z tego powodu, że kupno niszczarki do biura nie obciąży nas w bardzo dużym stopniu, gdyż ceny tych urządzeń nie okazują się wygórowane.

Jeśli więc już prowadzimy jakąś działalność gospodarczą zatroszczmy się o to. To nasz obowiązek, by dane naszych kontrahentów i klientów pozostawały chronione w odpowiedni sposób.