Parę słów na temat usług notarialnych w zakresie nabywania nieruchomości

W celu zostania właścicielami wymarzonego domu trzeba udać się do notariusza oraz złożyć podpis na akcie notarialnym. Do wizyty w kancelarii notarialnej, tak ja do wszelkich uprzednich kroków związanych z zakupem nieruchomości, warto się dobrze przygotować.

prawo - tableau

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby przymierzające się do sfinalizowania zakupu nieruchomości muszą dokonać pewnych formalności w kancelarii notarialnej. Mogą wybrać dowolnego notariusza, który posiada uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych. Podstawowymi kryteriami wyboru są jakość usługi, dostępność i oczywiście cena. Opłaca się sprawdzić wysokości opłat, jakie proponują notariusze w naszym mieście za sporządzenie aktu. Warto wiedzieć, iż ustawa określa maksymalny poziom taksy notarialnej, którą za daną czynność notariusz może od nas pobrać, ale chociażby z powodu sporej konkurencji ceny proponowane przez kancelarie mogą się różnić. Możemy to sprawdzić na przykładzie wyszukiwania notariusz cennik Warszawa. Ponadto, jeżeli w tej samej kancelarii podpisywaliśmy umowę przedwstępną, możemy upomnieć się o rabat. Jeżeli interesuje nas notariusz Warszawa proponuje naprawdę satysfakcjonujący wybór kancelarii.

Gdy już wybierzemy notariusza należy ustalić termin sporządzania aktu. Wcześniej notariusz poinformuje nas, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie w dniu wizyty w kancelarii notarialnej. Najczęściej do podpisania aktu u notariusza wymagany jest tylko dokument potwierdzający tożsamość (dowód lub paszport). O wszystkie inne dokumenty notariusz prosi wcześnie po to, by mógł mógł przygotować treść aktu notarialnego.

Zazwyczaj przygotowaniem tych dokumentów zajmuje się sprzedający, mogą to być np. umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, plan zagospodarowania przestrzennego, pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego w przypadku gdy osoba podpisująca akt działa w czyimś imieniu. Zadaniem notariusza jest sprawdzenie wiarygodność dostarczonych dokumentów i zadbanie o bezpieczeństwo transakcji. Notariusz będzie czytał akt notarialny zanim poprosi nas o jego podpisanie. Zatem jeżeli nie rozumiemy jakiegoś zapisy, powinniśmy poprosić o notariusza o objaśnienie jego znaczenia czy konsekwencji. Poza tym, jeżeli w akcie znalazł się błąd lub zapis, z jakim się nie zgadzamy, wówczas możemy upomnieć się o jego zmianę.