Jakie są najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń? Co to jest ogrodzenie panelowe?

Jeśli chcemy odgrodzić swoją działkę, będziemy musieli bardzo dobrze zastanowić się, jakie rozwiązania chcielibyśmy zastosować. Wybór jest naprawdę duży, dlatego należy pomyśleć dobrze, zanim podejmiemy decyzję. Jakie mamy najbardziej popularne rodzaje ogrodzeń? Czym się odznaczają?

Wysokie ogrodzenie gabionowe

Autor: Legi
Źródło: Legi

Ostatnio już bardziej popularne stają się ogrodzenia gabionowe. Już częściej można je zauważyć, w postaci ogrodzenia lecz też jako sposób dzielenia przestrzeni w obrębie działki. Pod taką niewiele mówiącą nazwą jest bowiem coś w rodzaju małej architektury w ogrodzie. Można w ten sposób to nazwać, ponieważ ogrodzenie takie składa się ze stalowych prętów, jakie są wypełniane różnym rodzajem kamienia. W całości otrzymujemy ładną aranżację, a poza tym daje sporo możliwości, gdy chodzi o nadanie kształtu oraz wysokość. Forma takiego ogrodzenia całkiem przysłania posesję, a oprócz tego jest bardzo ładną ozdobą. W zależności od tego, czy chcemy użyć wypełnienia małego czy też grubszego, trzeba użyć stelaż metalowy z dużymi lub wypożyczalnia odkurzaczy piorących kraków mniejszymi oczkami. Całkiem ładnie prezentuje się wypełnienie z jasnych otoczaków czy barwionego szkła. Jednak często też używa się standardowych otoczaków do takiego ogrodzenia.

Ogrodzenie dla domu - wizualizacja

Autor: UC Davis Gateways Project
Źródło: http://www.flickr.com

Dość często stosowane są ogrodzenia panelowe. Są one dość szybkie i proste w montażu. Są one często w tej formie, że do metalowej ramy przymocowuje mniejsze, drewniane wypełnienie. Są to na przykład listewki lub rzerdzie. Należy pamiętać, iż tak samo jak w przypadku wszystkich drewnianych ogrodzeń, tak tu również użyte drewno powinno zostać we właściwy sposób przygotowane. Powinno być sezonowane oraz zabezpieczone przed wilgocią, pleśnią czy grzybami i jak i wo ogóle przed różnymi warunkami pogodowymi.

Z pewnością bardzo ładnie prezentuje się ogrodzenie gdzie wykorzystane są rośliny, chodzi oczywiście o wszystkim znany żywopłot. Jest on mniej kosztowny, niż inny rodzaj ogrodzenia, tym bardziej gdy sami założymy taki żywopłot od początku z niewielkich sadzonek. Należy natomiast przygotować się na to, iż takie ogrodzenie potrzebuje ciągłej pielęgnacji, czyli na pewno nie jest dla kogoś, kto nie lubi pracy w ogrodzie. Natomiast niewątpliwie pięknie się taki żywopłot prezentuje oraz komponuje z otoczeniem.