Konstrukcje z drutów wypełnione kamieniami modnym konceptem budowlanym

Gabiony, jak konstrukcje z prętów wypełnione żwirem stają się modnym rozwiązaniem architektonicznym. Każdy producent gabionów oferuje elewacje gabionowe, będące oryginalną ozdobą budynków mieszkalnych czy siedzib firm.

Elewacja

Autor: Randy McRoberts
Źródło: http://www.flickr.com

Czym są elewacje gabionowe? Elewacje gabionowe to elewacje zrobione ze stalowej struktury, której wnętrze zapełnia się żwirem. Do niedawna gabiony stosowane były do zabezpieczania nasypów czy osuwisk. Metoda ta stosowana jest od wielu stuleci. Pierwotnie gabiony stosowano w wojskowości, gdzie służyły jako fortyfikacja przeciw strzałom przeciwnika. Technika ta została wynaleziona już w XVI stuleciu. Wtedy gabion wykonywano z pędów wierzby, a środek z ziemi i głazów.

Z czasem kamienie zastąpiono na piasek, który jest dużo wygodniejszy w transporcie, a pędy wierzby na metalowe pręty – hiperłącze -. W tej postaci są stosowane w dzisiejszej wojskowości.

Jeżeli chciałbyś rozszerzyć swoją wiedzę, to przestudiuj kluczowy artykuł (https://www.amdk.pl/narozniki-do-salonu). W nim wyłożyliśmy dodatkowe i ciekawe treści.

W jakiego typu budowlach stosowane są elewacje gabionowe? dzisiaj gabiony używane są w budownictwie, w produkcji murów ogrodzeniowych, parkanów, czy wręcz murów i elewacji budynków. Elewacje gabionowe są oryginalnym, modnym konceptem architektonicznym. Oprócz ich wyjątkowych właściwości estetycznych, mają one także ważne właściwości praktyczne, między innymi ograniczają hałas, dlatego często wykorzystywane są do wznoszenia murów ciągnących się równolegle do dróg szybkiego ruchy.

Z identycznych powodów wykorzystuje się je do wznoszenia ogrodzeń wokół domów czy siedzib firm. Elewacje gabionowe są jednocześnie, co podkreśla każdy producent gabionów, ekologiczne dla krajobrazu, ponieważ zrobione są z naturalnego budulca, jakim są kamienie. Zarazem doskonale wpasowują się w krajobraz.

Każdy profesjonalny producent gabionów ma w swojej ofercie również drobne budowle stosowane, takie jak murki i do ogrodów, schody, siedziska, donice, stoliki, śmietniki, słupki itd. ważną zaletą tego typu konceptów budowlanych jest także ich cena, stosunkowo niski z uwagi na wykorzystanie niedrogich materiałów, jakimi są otoczaki. Niejeden producent gabionów zaznacza, że elewacje gabionowe są wyjątkowo nieskomplikowane w montażu i mogą zostać zamontowane przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych, przeciwnie do innych tworzyw budowlanych. Każdy producent gabionów zapewnia szybką budowę tego nowoczesnego rozwiązania, jakim są elewacje gabionowe.