Czy zwolnienie z pracy zawsze oznacza koniec? Warto znać prawo, by móc się obronić

Utrata pracy jest jedną z najbardziej stresogennych chwil w życiu człowieka. Dla wielu osób gorszym doświadczeniem jest tylko śmierć lub choroba bliskiego człowieka. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego. Wraz ze stanowiskiem tracimy bezpieczeństwo finansowe i stabilny grunt pod nogami. Sytuację jeszcze pogarsza fakt posiadania rodziny, kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, które wymagają stałych przychodów. Wielu ludzi po zwolnieniu popada w apatię i nie potrafi się odnaleźć na nowoczesnym rynku pracy.

praca - umowa o pracę

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wypowiedzenie umowy o pracę nie zawsze musi oznaczać koniec świata. Bywa tak, że decyzja o zwolnieniu konkretnej osoby zostaje podjęta niezgodnie z aktualnymi przepisami. Dlatego warto zapoznać się z kodeksem pracy, by znać swoje prawa i umieć o nie zawalczyć. Pracodawcy często wykorzystują nieznajomość kodeksu pracy u swoich pracowników do tego, by forsować korzystne dla siebie rozwiązania.

pieniądze - image

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com

Przyczyn ustania stosunku pracy może być wiele: wygaśnięcie umowy, rozwiązanie umowy za zgodą obu stron, zwolnienie dyscyplinarne, wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę lub pracownika. W przypadku każdej z tych sytuacji obowiązują inne przepisy, a obie strony mają inne prawa i zobowiązania. Na przykład jeśli mamy do czynienia z wypowiedzeniem umowy o pracę istotną kwestię stanowi okres wypowiedzenia.

Jeżeli szukasz interesujących informacji na omawiany wątek, to starannie sprawdź pomocny artykuł (https://notariuszpokojski.pl/), który posiada warte uwagi informacje.

Dzięki niemu odchodząca osoba ma czas na spokojne poszukanie nowej posady, a pracodawca ma gwarancję, że zadania będą wykonywane do momentu pojawienia się nowej osoby. Jeśli otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, które uważamy za wadliwe, bezzasadne lub pozbawione podstaw prawnych, możemy je podważyć przed sądem. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę powinno się wnieść do sądu rejonowego w przeciągu siedmiu dni od otrzymania tego dokumentu.

Nie ociągaj się – naciśnij ten link komornicy katowice i raduj się opublikowanymi tam kolejnymi tekstami. Z pewnością rozszerzą one Twoją wiedzę na ten temat.

Pracownik, który zdecyduje się na taki krok, musi podać powód naruszenia przez pracodawcę prawa o wypowiadaniu stosunku pracy. Takim powodem może być na przykład zwolnienie osoby, której zostało mniej niż cztery lata do przejścia na emeryturę albo niewłaściwe uzasadnienie zwolnienia. Wnosząc pozew do sądu zwolniony pracownik może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania finansowego.

Znajomość przepisów kodeksu pracy jest kwestią kluczową, przede wszystkim dla osób na najniższych stanowiskach. Dzięki niej wielu ludzi być może zdecydowałoby się na walkę o swój byt, zwłaszcza, że dla pracownicy z najniższymi dochodami są zwolnieni z opłat sądowych