Kilka podstawowych informacji na temat kursów walut, które z nich później się wykorzystuje w gospodarce i codziennym życiu.

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z jakimiś walutami obcymi zapewne zna też pojęcie kursu. W naszym kraju najczęściej stosuje się kursy odniesione do złotówek, czyli naszej waluty narodowej. W takiej sytuacji dana wartość będzie oznaczać, ile złotych przeznaczyć należy na jednego dolara, euro czy przykładowo franka szwajcarskiego. Kursy walut są bardzo płynne, tak naprawdę mogą się one zmieniać codziennie.

Zależą one od bardzo wielu rzeczy, z jakich do najistotniejszych zalicza się gospodarczą i polityczną sytuację danego kraju. Jednak nie są to jedyne czynniki, ponieważ walutami się handluje, tak jak będzie to miało miejsce przy wielu innych towarach. A tam, gdzie się handluje, tam pojawiają się też najróżniejsze spekulacje, sprawiające że obecny kurs euro może przez jeden dzień gwałtownie skoczyć w górę lub też zmaleć. Takie spekulacje mogą w ogromny sposób oddziaływać na gospodarki całych krajów, z tego też powodu prowadzi się rozmaite działania żeby się im przeciwstawić, nawet ze sterowaniem kursem przez bank centralny.

Kurs wymiany walut

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Tak naprawdę okazuje się, że przeróżnych kursów będzie sporo więcej, niż tylko jeden. Najważniejszy dla gospodarki jest średni kurs NBP, to na nim właśnie oparty jest całościowy handel w obcej walucie i wszelkie przeliczanie kursu walut na złotówki. Jednak normalnych ludzi, którzy będą chcieli kupić albo sprzedać walutę interesować będą tego typu kursy. Tu okazuje się, że w różnych miejscach kursy (zobacz www.super-edu.pl/korepetycje/fizyka/wroclaw) te mogą się różnić, zależnie od tego, jak duży spread został wykorzystany.

Spread to nic innego jak różnica między kursami sprzedaży i zakupu, i każda finansowa instytucja czy handlujący walutą ustawić go mogą samodzielnie. Rezultatem tego jest to, że w każdym z banków spread będzie zapewne inny, a to będzie miało duże znaczenie przykładowo na wysokość rat kredytów.

Widoczne jeszcze bardziej będzie to w w przypadku kantorów, w jakich można wymieniać walutę. W przypadku kantorów stacjonarnych spready „mogą wynosić nawet parę procent. Za to coraz popularniejsze w ostatnim czasie kantory internetowe mają go najczęściej w okolicach około jednego procenta.