Co trzeba zorganizować przed zagranicznym wyjazdem? Istotne informacje

Każdy wypad za granicę wymaga dobrze przygotowanego planu. O ogromnej ilości spraw należy pomyśleć sporo szybciej, a jakąś ich część można odłożyć na ostatnie dni przed podróżą. Czasami zwykłe czynności mogą zabrać dużo czasu lub nawet przy ich realizacji mogą pojawić się niespodziewane problemy. By mieć wszystko pod kontrolą i czuć się nieźle przygotowanym do wypadu, rozpocznijmy przygotowania w odpowiednim czasie.

kredyt - malowidło

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Warto napisać sobie plan, w której kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, jakie mamy na swojej liście, aby niczego nie ominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy nasz paszport będzie nam potrzebny? Kiedy planujemy wyjazd do państwa spoza UE – na pewno tak, ponieważ paszport zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy polskie obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? Dowód osobisty złożymy w urzędzie miasta (za darmo), ale paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 albo 70 zł). Jeżeli wyjeżdżamy z dziećmi i one muszą mieć dokument. Jeżeli opłacamy składki na ubezpieczenie w Polsce, pomyślmy o karcie EKUZ, by w sytuacji choroby lub nagłej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zdrowotne zostało uznane. Jeśli o stanie zdrowia mowa – trzeba umówić się do internisty, żeby upewnić się, czy wszystko jest ok. Wizyta u dentysty także może ocalić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, miejscem, w którym je wymienimy jest kantor. Aby zdecydować się na najlepszy kurs do wymiany gotówki, możemy zaliczyć dwa-trzy kantory dla porównania zanim to zrobimy. Na miejscu także możemy wymienić gotówkę, jednak po pierwsze – z jakąś gotówką w obcej walucie powinniśmy pojechać, a druga kwestia – dobrze jest z tym zaczekać, bo kantor na lotnisku albo dworcu może być stosunkowo drogi. Przyjezdni i tak pozwolą mu zarobić.

Zainteresowany zagadnieniem? Czytaj o tym więcej. Dlatego użyj adresu, który przekieruje Cię na stronę. Zachęcamy!

Dobrze jest sprawdzić, czy w miejscu, do którego jedziemy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Trzeba szybciej zgłosić nasz wyjazd a później powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie miasta, nawet drogą internetową.