Jak należy opiekować się starszymi osobami? O czym na pewno powinniśmy pamiętać?

Opieka nad osobą w podeszłym wieku to zajęcie, jakie trwa bez przerwy, można powiedzieć, iż to opieka całodobowa. W ciągu dnia trzeba jej pomagać w codziennym działaniu i być przygotowani na ewentualne pogorszenie stanu zdrowia. Warto więc pamiętać, co jest w tej kwestii najważniejsze.

Senior

Opieka nad osobami starszymi jest zależna od wielu czynników, między innymi od tego, w jakiego rodzaju kondycji fizycznej i psychicznej jest dana osoba. Na przykład, czy taka osoba cierpi na choroby starszego wieku, czy cierpi na demencję, a może porusza się o własnych siłach? Przede wszystkim należy przypilnować, czy tego typu osoba bierze przepisane przez lekarza leki. Niestety, starsi ludzie mają kłopoty z pamięcią i dosyć często nie pamiętają o tabletkach. Jak bardziej wiekowa osoba ma jakieś rany, np. odleżyny, nie można zapominać o regularnej wymianie opatrunków. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi groźnych bakterii.

Senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND

Opieka seniora to też pamięć o konkretnych badaniach i kontrolach lekarskich. To powoduje, że skutecznie jesteśmy w stanie obniżyć rozwój chorób starszego wieku. Obserwujmy i reagujmy na niepokojące objawy. Jak samopoczucie seniora ulega pogorszeniu, to pytajmy, czy coś go boli lub frustruje.

Otrzymanie następnych wiadomości na podnoszony tutaj temat jest dla Ciebie sprawą priorytetową? Jeśli tak, to bez obaw kliknij ten odnośnik oraz tam zdobądź wiarygodne info (https://titaniumdental.pl/cennik/).

Niezbędnie pomagajmy przy codziennych czynnościach, przykładowo w czasie jedzenia, ubierania się oraz utrzymywania czystości. Faktycznie jednakowoż nie powinniśmy wyręczać rodzica, jak da radę to zrobić samodzielnie. Pod żadnych pozorem nie poganiajmy tego typu osoby, bo może to silnie ją deprymować i denerwować. Jak wiekowa osoba robi coś sama, to ma to wpływ na jej stan fizyczny oraz psychiczny. Odmiennie to wygląda jak mamy do czynienia z osobą która jest unieruchomiona. Musimy ją wyręczyć we wszystkich takich czynnościach, a co więcej zrobić za nią zakupy, gotować posiłki lub posprzątać mieszkanie.

Co bardzo ważne, musimy zatroszczyć się o sprawność umysłową rodzica. To rzeczywiście ważne w sytuacji osób z demencją. Trzeba poświęcić trochę czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, jesteśmy w stanie więc zagrać w warcaby, karty czy chińczyka. Pamiętajmy, że starsza osoba może mieć problemy ze słuchem, tak więc trzeba się z nią tak komunikować, aby w pełni pojmowała, co do niej mówimy.