Z jakiego powodu malujemy wykonane z metalu konstrukcje?

Stal jest materiałem naprawdę wrażliwym na działanie rdzy. By więc takim zjawiskom zapobiec należy ją w sprawdzony sposób zabezpieczyć. Jednym z bardziej sprawdzonych możliwości jest jej malowanie.

Stal

Autor: Armacell
Źródło: Armacell

Stal jest materiałem niezwykle odpornym na niesprzyjające działanie deszczu. Mimo to wieloletnie wystawianie zrobionych ze stali konstrukcji na przeróżne rodzaje opadów (deszcze, śnieg) powoduje, że z czasem zaczynają one ulegać korozji. Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia jest malowanie konstrukcji stalowych. Wykonywane malowanie konstrukcji stalowych powinno być przeprowadzane w danych etapach. Etap pierwszy polega na dokładnym czyszczeniu śladów rdzy. Po usunięciu śladów korozji konstrukcja musi zostać bardzo dokładnie umyta i odtłuszczona. Dopiero po takim przygotowaniu można przystąpić do jej pomalowania. Dobrze dobrany proces malowania powinien składać się z dwóch części. Etap pierwszy polega na zakryciu stalowej konstrukcji farbą pokładową, dopiero na tę warstwę warto nanieść farbę właściwą, która będzie mogła ochronić przed niszczeniem taką właśnie powierzchnię.

pejzaż - dom

Autor: dronepicr
Źródło: http://www.flickr.com

Stal jest dość odporna nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale także na działanie wysokiej temperatury takiej jak ogień. Jednak podczas pożaru wytwarza się bardzo wysoka temperatura, która będzie w stanie zniszczyć tę konstrukcję. Dlatego konieczne jest ich zabezpieczenie nie tylko przed zniszczeniem, ale także na wypadek pożaru. Najkorzystniejszą ochroną jest w tym drugim przypadku malowanie (http://ideamo.pl/) ogniochronne. Malowanie ogniochronne przeprowadza się wykorzystując specjalne, ognioodporne farby. Są to oczywiście farby pękające. Tworzą one wyjątkowo trwałą powłokę, która doskonale zabezpiecza stalowe konstrukcje przed zniszczeniem przez ogień.

Do zabezpieczania ognioodpornego elementów wykonanych ze stali w świetle obowiązujących w naszym kraju przepisów przeciwpożarowych zobowiązanych jest ogromna ilość firm. Należą do nich między innymi osoby, które zajmują się zarządzaniem przeróżnego typu budynkami użyteczności publicznej. Zaliczają się do nich między innymi zarządcy budynków w których mieszka wiele rodzin. Ale o tego rodzaju zabezpieczeniu powinien pomyśleć właściwie każdy. Malowanie bardzo poprawia właściwości metalu i bez najmniejszych wątpliwości zasługuje na wykonanie.