Dlaczego warto czasem zostawić aparat cyfrowy, aby porobić zdjęć tradycyjnym sprzętem? Co w ten sposób dostajemy?

Zdjęcia robi dziś każdy, jest to tak normalne zjawisko, jakby istniało od zawsze. Każdy posiada dziś lepszy albo gorszy telefon nowej generacji, więc jest w stanie uwiecznić każdą chwilę. Nie potrzeba nawet aparatu cyfrowego, aby mieć solidne fotografie. Z jednej strony to dobrze, jak jest tak łatwo, gdyż kiedy na przykład jesteśmy na wakacjach, to nie trzeba myśleć, żeby wozić nasz cały sprzęt. Z drugiej natomiast strony, ta cała magia robienia fotografii trochę się zatraciła.

Podstawowa zaleta fotografii tradycyjnej wynika z dużo większego ograniczenia “nośnika”, choć wydaje się to mało logiczne. Pamiętamy, iż na kliszy fotograficznej jest w stanie zmieścić się zwykle dwanaście, szesnaście, dwadzieścia cztery lub trzydzieści sześć zdjęć, co oznacza, że gdy będziemy robić zdjęcia wszystkiemu co nam się choć trochę sposobu, to nie obejrzymy się, a nasza klisza się skończy. Z takiego więc powodu nasuwa się prosty wniosek, że jeżeli mamy tak ograniczoną ilość zdjęć do na kliszy, to musimy pomyśleć trochę nim decydujemy się pstryknąć.

Przez co raczej stawiamy na jakość, nie ilość. Co ciekawe, jak już zrobimy te kilka zdjęć aparatem tradycyjnym, to z niecierpliwością czekamy na wywoływanie zdjęć. Mamy ich tylko parę, lecz wiemy, jak wiele włożyliśmy wysiłku w to, aby dobrze je zrobić, jesteśmy z nich dumni. Nośniki w ”cyfrówkach” pozwalają na trzymanie wielkiej ilości zdjęć, czyli od paru do kilkunastu razy więcej. Ponadto, wykonane zdjęcia możemy sobie od razu przejrzeć oraz skasować nieudane, aby było więcej miejsca na kolejne zdjęcia.

Kiedy już przeczytasz ten tekst, to zerknij także na podobne serwisy (www.kamieniarstwo.pl/nagrobki-detal/), które posiadają nie mniej wciągające dane – one niezwykle Cię pochłoną.

Rezultat jest taki, iż z reguły nie chce nam się myśleć nad formą i jakością zdjęcia.

zdjęcia - krajobraz

Autor: Rafał Piekarczyk
Źródło: http://www.flickr.com

Ponadto, zdjęcia cyfrowe lądują na twardym dysku komputera, natomiast gdy się ich uzbiera już całkiem sporo, to nie mamy ochoty ich segregować. Zapominamy o nich, nie mamy do nich sentymentu, jak ze zdjęciami tradycyjnymi, nie traktujemy ich jako wysiłku jaki musieliśmy w nie włożyć. Nie dzielimy się nimi z najbliższymi, nie myślimy, żeby zrobić odbitki zdjęć,

Cała ta magia fotografowania gdzieś się rozpływa. Dlatego dobrze jest czasem pomyśleć nad robieniem zdjęć aparatem analogowym.

Jeżeli poszukujesz fascynujących wiadomości na omawiany temat, to pomoże Ci ta polecana strona (https://www.tvk.pl/telewizja/), na której przeczytasz informacje, które Cię zaintrygują.

To tak jak z papierowymi książkami – e-booki przydają się, lecz klasyczna książka to coś więcej. Książka tradycyjna jest z nami często prawie całe życie. Stoi w naszej biblioteczce oraz zawsze można do niej sięgnąć.