Jakimi sposobami grafolodzy badają prawdziwość najróżniejszych podpisów i ręcznie pisanych dokumentów.

Wielu ludzi nie podpisuje się szczególnie wyraźnie na różnych dokumentach, a wraz z upływem czasu styl ich podpisu również może się zmieniać. Takie niezbyt oryginalne podpisy są także dość proste do sfałszowania, i niestety zdarza się coraz częściej, że się je kwestionuje.

badania grafologiczne

Źródło: pixabay

Generalnie najczęściej występują dwie sytuacje, czyli albo ktoś wypiera się swojego podpisu i twierdzi że to nie jest jego, pomimo że to faktycznie on zrobił, lub podpis został sfałszowany. W każdej z tych sytuacji sprawa może być ciężka do wykrycia, szczególnie jeśli nie było świadków. A niekiedy gra będzie szła o wysoką stawkę, ponieważ fałszowane są najróżniejsze umowy na sprzedaż nieruchomości, samochodów czy testamenty. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do autentyczności podpisu, to w takich przypadkach niezbędne mogą być badania grafologiczne (sprawdź ofertę).

Przejdź do wpisu, który znajduje się pod podanym linkiem oraz czytaj więcej Kancelaria adwokacka Kalisz na ten temat, który widocznie Cię zaintrygował. Nie wahaj się!

Wykonywane są one przez osoby zwane grafologami, a ich podstawowym celem będzie stwierdzenie autentyczności albo jedynie podpisu, albo też całego dokumentu. Na takie badania niejednokrotnie kieruje sąd podczas postępowania, lecz również nie ma problemów, aby ktoś je zamówił prywatnie.

Po wykonaniu całości badań jest wydawana ekspertyza grafologiczna (dowiedz się więcej), w oparciu o którą da się dalej prowadzić konkretną sprawę, czasami liczyć się jednak trzeba z dość długim czasem oczekiwania. Ciężko w jednoznaczny sposób ocenić, jak długo będzie trwało tego typu badanie. Są sytuacje, że już na pierwszy rzut oka można ocenić, że podpisy bardzo się różnią i tak naprawdę sprawa jest wyjaśniona. Ale niejednokrotnie fałszerstwo zrobione zostało przez naprawdę dobrych fałszerzy, i potwierdzenie w jednoznaczny sposób autentyczności może wymagać bardzo dużego doświadczenia i wielu godzin pracy.

Grafolodzy podczas tego typu badań biorą pod uwagę przede wszystkim kształt i wielkość znaków, odstępy między nimi i sposób w jaki są łączone.

Zaabsorbowała Cię przedstawiana tematyka? Kliknij zatem ten link oraz zobacz więcej na stronie. Zamieszczone tam materiały też Cię żywo zaciekawi!

Ale na ostateczny wygląd podpisu mieć również będzie wpływ wiele innych rzeczy, o których należy pamiętać. Nawet typ wykorzystanego przyboru do pisania czy okoliczności, w jakich był składany mogą znacząco zmienić jego charakter.