Jakie można wymienić testy kompetencyjne? Jakie muszą być testy, jakich używają fachowcy?

Im bardziej odpowiedzialną pracę ktoś powinien wykonywać, tym ważniejsze okazuje się być to, byśmy dokładnie rozpoznali jego charakter, zwłaszcza kiedy w robocie będzie musiał się posługiwać bronią. Dlatego właśnie trzeba skorzystać z różnych technik testowania podwładnego, tak byśmy mieli pewność, że jest on odpowiedzialny oraz poczytalny, więc spokojnie mamy szansę mu tą broń przekazać.

testy kompetencji wypełniane na komputerze

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli dane jest nam pracować w nowoczesnej firmie, w przedsiębiorstwie, które słynie z tego, że spełnia wszelkie standardy wiążące się z zatrudnianiem pracowników, to na pewno w czasie rekrutacji przeszliśmy prawdziwy tor przeszkód. Potencjalny szef chce poznawać nie tylko nasze wykształcenie, ale także autentyczne umiejętności, które okazują się potrzebne w pracy, które sprawiają, że jesteśmy cennym nabytkiem dla danej firmy. Dlatego przeprowadzane są wszelkie testy kompetencji pracownika (przejdź do tej strony:). Mają one za zadanie wyłowienie pośród grupy zgłoszeń osób, jakie najbardziej nadają się do konkretnej pracy. Są one bardzo przydatne: ułatwiają segregację zgłoszonych pod kątem konkretnej cechy, konkretnej umiejętności. Aby takie procesy były naprawdę skuteczne, każda firma zatrudnia minimum jedną osobę, jaka się tym zajmuje. W zakres jej obowiązków wchodzi również posługiwanie się narzędziem, jakim są testy osobowościowe.

Kiedy ciekawi Cię prezentowany temat, to odsyłam do strony www, ponieważ znajdziesz tutaj wiele fascynujących zagadnień w tym temacie.

One ułatwiają wybranie współpracowników z wymarzonymi przez szefostwo cechami, osób, które będą dobrze pasowały do grupy ludzi, jaka obecnie dla nas pracuje. Odpowiedni wybór współpracowników to na pewno ważny klucz do sukcesu każdej firmy. Opłaca się zainwestować w nowoczesny dział kadr i zagwarantować sobie tym samym pozyskanie idealnych dla nas pracowników tym bardziej, iż jest to wyjątkowo łatwe oraz efektywne, a przy tym nie kosztuje dużo.

Następnym przykładem mogą być testy sytuacyjne, gdzie trzeba dokonać jakiegoś wyboru, który często wiąże się z jakimś dylematem. Czasami używa się też testów zdolności, jakie sprawdzą talent w danej dziedzinie, na przykład umiejętności językowe, czy matematyczne. Jeszcze jeden przykład to testy osobowości, które pokażą konkretne cechy charakteru. W tym miejscu trzeba wymienić także testy psychologiczne (więcej informacji na stronie), jakie zbadają cechy z psychologicznego punktu widzenia danego osobnika. Testów psychologicznych jest całe mnóstwo, a co do niektórych z nich jest trochę kontrowersji, czy aby faktycznie sposób ich interpretacji jest zasadny. Czasami bowiem istnieje podejrzenie, iż wyniki odczytywane są dosyć subiektywnie. To znaczy, iż dana osoba może je oceniać i interpretować w sposób inny niż inny sprawdzający.

Jeżeli jesteśmy właścicielami firmy jakichkolwiek rozmiarów, zawsze korzystne dla każdego z nas będzie zatrudnianie właśnie takich współpracowników, na których najmocniej nam zależy. Miast zatrudniać dużo osób na okres przejściowy, aby mieć czas poznać ich pracę i zdolności jak również kompetencje znacznie bardziej opłaci się zatrudnianie doskonałych dla nas profesjonalistów na dłuższy czas. Jednakże byśmy umieli to zrobić, niezbędne jest zrobienie odpowiednich testów, by wyłuskać osoby, z którymi pragniemy współpracować.