Testy DISC to świetna metoda, aby zatrudniony mógł rozpoznać własne style zachowań w pracy

Jeżeli pragniemy dokładnie określić potencjalne zdolności naszych pracowników, to powinniśmy wykorzystać w tym celu niezwykle sprawne narzędzia. Dobrze będzie zatem skorzystać ze polecanego na całym świecie narzędzia DISC, opartego na psychologicznych teoriach Junga. Sprawi to, że poznamy silne i słabe cechy własnych pracowników.

certyfikacja disc

Autor: jvleis
Źródło: http://www.flickr.com

Żeby przeprowadzić takie badanie, należy nająć kompetentnych fachowców mających spore doświadczenie. certyfikacja disc jest poświadczeniem, iż taka osoba posiada fachową wiedzę oraz potrafi skorzystać z licznych specjalnych narzędzi. Pracownik, który zostanie poddany tej analizie, dostanie bardzo dużo wartościowych informacji dotyczących własnych reakcji w rozmaitych sytuacjach. Będzie to wiedza, która pomoże mu łatwiej osiągać cele i się rozwijać. Certyfikacja DISC jest niezbędna, jeżeli ktoś chce wykonywać te analizy. Warto pamiętać, iż nie należy posiadać psychologicznego wykształcenia, żeby ją dostać. Certyfikację może posiadać każdy, kto z sukcesem przejdzie kurs.

Jeżeli pragniemy, żeby nasi pracownicy dobrze zrozumieli, jakimi są typami psychologicznymi oraz w jaki sposób zachowują się w pracy, to powinni przejść indywidualną analizę extended disc. Zrobienie takiego testu sprawi, iż zatrudniony dokładnie pozna własny profil psychologiczny. Bez wątpienia takie wiadomości przydadzą się w trakcie wybierania ścieżki kariery i w trakcie rekrutacji. Indywidualna analiza Extended DISC jest bardzo dobrym narzędziem, które skupia się na stylach reagowania ludzi oraz na ich możliwościach. Osoby, które zrobią takie testy, będą dobrze wiedziały, w jakim obszarze doskonale dadzą sobie radę, gdzie będą mogły się wykazać oraz co można przykładowo zmienić, aby być wydajniejszym. Trzeba się jednak upewnić, że test przeprowadzany jest przez certyfikowaną osobę, która ma spore doświadczenie kompetencje.

Oczywiście nawet najdokładniejszy kwestionariusz nie zbada naszego charakteru w stu procentach, więc dobrze będzie też zachować zdrową ocenę własnych kompetencji. Ponadto powinno się omawiać rezultaty z fachowcem, aby dobrze je zrozumieć.