Jakiego rodzaju maszyny i urządzenia są użytkowane w nowoczesnych zakładach które produkują elementy z metali.

Obróbka metalowych elementów wymaga niekiedy użycia nowoczesnych sprzętów. Być może większość osób będzie wiedziała, czym jest tokarka czy wiertarka. Lecz w praktyce te dwa sprzęty to tylko nieduża część tego, co obecnie jest używane w zakładach które się zajmują produkowaniem metalowych elementów. Kolejnymi takimi urządzeniami są frezarki, przeznaczone do obróbki płaskich powierzchni oraz rzeczy takich jak gwinty czy rowki.

landszaft - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Obróbka materiału wykonywana jest przy pomocy szybko obracającego się frezu, który równocześnie wykonuje ruch posuwisty. Przez to z powierzchni elementu będzie zbierana zbędna warstwa materiału. W związki z tym w jednym cyklu usunięta być może tylko określona jego ilość, to do zrobienia wszystkiego trzeba będzie takich cykli zrobić więcej. Frezarki występują w wielu różnych odmianach, przeważnie używane są modele poziome i pionowe.

Jeżeli podoba Ci się prezentowany artykuł, to z pewnością zainteresują Cię także przydatne informacje (https://wienerberger.pl/produkty/belka-stropowa-porotherm), które odnajdziesz tu – one wciągną Cię zupełnie.

W oparciu o frezarkę między innymi powstały współczesne obrabiarki numeryczne, w jakich sterowanie produkcją części wykonywane jest przy pomocy specjalnie napisanych programów.

Innymi rzadziej spotykanymi, co nie oznacza wcale że mniej ważnymi urządzeniami, są wytaczarki poziome. Pozwalają one na wytwarzanie części o nietypowych kształtach, na przykład kul, (szczegółyna ten temat- idź do serwisu)stożków czy rozmaitych spirali. W praktyce wszystkie elementy, jakie nie będą się obracać osiowo, a równocześnie nie będą technicznie możliwe do wykonania przy pomocy zwykłych frezarek, wykonać będzie można właśnie na wytaczarkach.

Obróbka metalu tymi urządzeniami odbywa się za pomocą ruchu wrzecion, zainstalowanych na ruchomym ramieniu. Wytaczarki tego typu znalazły swoje zastosowanie w licznych zakładach produkcyjnych. Często wykorzystuje je przemysł samochodowy, na przykład przy ich pomocy robi się między innymi bloki silników. Równie często stosuje się je do produkcji elementów silników i układów napędowych w przemyśle okrętowym i samolotowym, oprócz tego częstym ich zastosowaniem będą rozmaite koła zębate, nawet mające duże gabaryty.